چهاردهم مرداد ماه، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی گرامی باد | کانون وکلای دادگستری استان یزد
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹
کانون وکلای دادگستری استان یزد

چهاردهم مرداد ماه، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی گرامی بادپیام رئیس کانون وکلای دادگستری استان یزد به مناسبت روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی

 

" وَلَقَد کَرَّمنا بَنی آدَم (اسراء؛ ۷۰)

 

به مناسبت تصویب اعلامیه قاهره درباره حقوق بشر در اسلام، روز تصویب این سند در سازمان همکاری اسلامی به عنوان روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی در تقویم ایرانی نامگذاری شده است.

از آنجایی که قرآن و منابع فقهی اهمیت کرامت انسانی به عنوان بنیان اساسی حقوق بشر را مورد تاکید قرار داده است و نیز دغدغه مسلمانان به عنوان جمعیت قابل توجهی از انسان ها، در عدم توجه اسناد حقوق بشر غربی به بُعد معنوی و نگاه صرفاً مادی به انسان سبب گردید تا اسناد حقوق بشری اسلامی نیز تدوین گردد؛ یکی از مهمترین این اسناد اعلامیه قاهره مصوب سال ۱۹۹۰ میلادی می باشد.

با توجه به این که تکیه بر شرافت و کرامت انسانی و حقوقی از جمله حق مبارزه با استعمار، امنیت دینی و حرمت انسان حتی پس از حیات در سایر اسناد بین المللی مورد تأکید قرار نگرفته است، محتویات این اعلامیه حائز اهمیت می باشد. انسان بنا به ذات خویش و به واسطه برخورداری از روح الهی و موهبت عقل، موجودی صاحب کرامت می باشد و این کرامت برای همه انسان ها به طور مساوی مفروض است. مفاهیمی چون آزادی، برابری و کرامت انسانی از مفاهیمی است که با ریشه داشتن در اخلاق و مذهب موجب ارتقاء و تعالی حقوق بشر گردیده‌اند.

کانون وکلای دادگستری استان یزد، ضمن گرامیداشت این روز آرزومند است حقوق بشر مورد تاکید اسلام برای کلیه ابنای بشر محقق گردد."

 

رئیس کانون وکلای دادگستری استان یزد

دکتر محمد حسین جعفری

اخبار
گروه: 

اضافه کردن دیدگاه جدید

تماس با ما

تماس با کانون وکلای دادگستری استان یزد


آدرس :بلوار امامزاده جعفر، خیابان مصلی، انتهای کوچه هتل کاروانسرای مشیر، دربند مشیر، پ 96

تلفن تماس : 4 – 36276300 - 035

دورنگار : 36261829-035

ایمیل : info@yazdbar.com