برگزاری جلسه آموزشی با حضور دانش آموزان سمپاد در مرکز تخصصی حقوق کودک | کانون وکلای دادگستری استان یزد
سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
کانون وکلای دادگستری استان یزد

برگزاری جلسه آموزشی با حضور دانش آموزان سمپاد در مرکز تخصصی حقوق کودک

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، جلسه آموزشی به مناسبت هفته ملی کودک با حضور دانش آموزان سمپاد روز سه شنبه مورخ ۱۶ مهرماه ۹۸ در مرکز تخصصی حقوق کودک استان یزد برگزار گردید. در این جلسه دکتر محمد حسین جعفری، رئیس کانون وکلای دادگستری و مرکز تخصصی حقوق کودک استان ضمن تبریک این هفته به معلمان، مدیران و دانش آموزان گفت: طبق پیمان نامه جهانی و اعلاميه حقوق کودک، کودکان حق دارند از حمایت ها و مزایای کنوانسیون‌ حقوق کودک بهره مند شوند. وی اظهار داشت: وکیل مستقل می تواند به عنوان نماینده جامعه مدنی از حقوق عمومي دفاع کند و وکلا در دادرسی عادلانه و حمایت از حقوق بشر، شهروندی و کودک نقش بی بديلي دارند.

دکتر جعفری ضمن تقاضا برای حمایت از نهادهای مدنی از جمله کانون وکلا به عنوان یک نهاد کاملاً خود گردان، عملکرد وكلاي خاص را در زمینه افزایش آگاهی های حقوقی مردم قابل قبول دانست. وی افتتاح اولین کلینیک حقوق شهروندی کشور را در همین راستا توصیف نمود و بیان داشت: پیشگیری بهتر از درمان است و با اختصاص بودجه های آموزشی از سوي دولت و مجلس در زمینه حقوقی می توان آگاهی های حقوقی مردم را بالا برد تا مردمی مطالبه گر و مسئولینی پاسخگو داشته باشیم.

رئیس کانون وکلا عدم تخصص حقوقي اكثر نمايندگان قوه قانون گذاري كه منجر به تورم قانون، عناوین زیاد قوانین (بالغ بر ١٣٠٠٠ عنوان) و مه آلودگي نظام حقوقي و الكن شدن زبان قانون شده است و نيز عدم آگاهی مردم از قوانين را از عوامل پایمال شدن و نقض حقوق شهروندی عنوان نمود. وی هفته ملی کودک را بهانه‌ای برای تغییر دیدگاه ها به سمت شایسته سالاری، رعایت حقوق تمام شهروندان و بالابردن آگاهی ها توسط کودکان و نوجوانان به عنوان آینده‌ سازان کشور دانست. این استاد دانشگاه اظهار داشت: اولیا و مربیان به عنوان دو رکن مهم تعلیم و تربیت در ایجاد بنیان های فکری و شخصیت کودکان اهمیت بسیاری دارند. وی افزود: باید به علاقه مندی کودکان در انتخاب رشته و شغل به عنوان یک حق اهمیت داد.

رئیس کانون وکلا نگاه صرفاً مادی به وکلا و پزشکان را نادرست عنوان نمود و افزود: در اداره معاضدت قضایی کانون وکلا به افراد بی بضاعت به صورت رایگان خدمات حقوقی ارائه می شود. وی با اشاره به پیشنهاد ایجاد نهضت آگاه سازی حقوقی مردم توسط ریاست قوه قضاییه، آگاهی سازی، توانمندسازی به کمک نخبگان و ائتلاف گروه های مرجع و تاثیرگذار را راه حل مشکلات موجود معرفی کرد. دکتر جعفری بر ائتلاف کانون وکلا و سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در ارائه خدمت به مردم استان تاکید کرد و افزود: از دانش آموزان سمپاد دعوت می کنیم با پیشنهاد روش‌های نوین تأثیرگذاری و فناوری اطلاعات، ما را در این راه یاری رسانند.

در ادامه ابوالفضل عباسی، رئیس اداره معاضدت قضایی و معاون مرکز تخصصی حقوق کودک، سلب مسئولیت از کودکان تا سن ۱۸ سالگی را یک نگاه سنتی دانست و افزود: پدران، مادران و مدیران آینده باید نسبت به حقوق و تکالیف خود آگاهی پیدا کنند تا به مرور زمان برای قبول مسئولیت های مهم زندگی آماده شوند. وی بخشی از تضییع حقوق مردم را به علت عدم آگاهی از حقوق خود، سکوت و عدم مطالبه گری دانست. عباسی عنوان نمود: آموزش های حقوقی  باید در مرحله قبل از آسیب به کودکان ارائه شود و یا اگر کودکانی در معرض آسیب قرار دارند، راه حل های رفع آسیب قبل از آسیب رساندن به کودک بررسی و رفع شود؛ ولی اگر کودکی درگیر آسیب شد، باید بهترین اقدام اندیشیده شود. معاون مرکز تخصصی حقوق کودک ضمن اشاره به استفاده از مجرب ترین وکلا در خصوص پرونده های مربوط به حوزه کودک اظهار داشت: سرنوشت کودکان نباید به خاطر دفاع ناقص خدشه دار شود.

لیلا میربد، معاون اجرایی کانون وکلا و دبیر مرکز تخصصی حقوق کودک، ضمن اشاره به کنوانسیون جهانی حقوق کودک، حقوق کودکان را یکی از بخش های حقوق بشر دانست و افزود: نمی توان این حقوق را از کودکان سلب نمود. وی عنوان نمود: حق کرامت انسانی یعنی احترام به هر انسان به خاطر وجود انسانی او و این مهم باید در مورد همه کودکان رعایت شود و دولت ها وظیفه دارند تمام تلاش خود را در بهره مندی کودکان از حقوق خود فراهم سازند. میربد با معرفی سایر مندرجات کنوانسیون حقوق کودک، چاپ و توزیع بروشور آموزشی در مورد حقوق کودکان و همچنین برپایی غرفه ارائه مشاوره حقوقی رایگان در یکی از پارک های سطح شهر را از برنامه های مرکز به مناسبت هفته ملی کودک برشمرد.

 

اخبار
جلسه،آموزش،حقوق،دانش آموز،اولیا،مربیان،سمپاد،تخصصی،کودک،نوجوان،کانون وکلا،وکلا،وکیل،حقوق شهروندی،حقوق کودک،معاضدت،رایگان،مشاوره،یزد،ایران

اضافه کردن دیدگاه جدید

تماس با ما

تماس با کانون وکلای دادگستری استان یزد


آدرس :بلوار امامزاده جعفر، خیابان مصلی، انتهای کوچه هتل کاروانسرای مشیر، دربند مشیر، پ 96

تلفن تماس : 4 – 36276300 - 035

دورنگار : 36261829-035

ایمیل : info@yazdbar.com