از اسکودا بیشتر بدانید ... | کانون وکلای دادگستری استان یزد
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
کانون وکلای دادگستری استان یزد

از اسکودا بیشتر بدانید ...

از اسکودا بیشتر بدانید ...

اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران و به اختصار اسکودا، نهادی است غیردولتی که در جهت گزینش و پذیرش کارآموزان وکالت و هماهنگی میان کانون‌های وکلای دادگستری تشکیل شده ‌است.
در حال حاضر مرتضی شهبازی‌نیا ریاست دوره‌ای اسکودا را بر عهده دارد. پیش از او بهمن کشاورز ریاست اتحادیه را به عهده داشت.
کانون وکلا در سراسر ایران دارای چندین کانون استانی و منطقه‌ای می‌باشد که قدیمی‌ترین آن کانون وکلای مرکز است.
کانون‌های وکلای دادگستری همدان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمان، فارس، اصفهان، کرمانشاه، بوشهر، قم، گیلان، ایلام، زنجان، چهارمحال و بختیاری، خراسان، گلستان، یزد و مازندران و… از دیگر کانون‌های وکلای دادگستری ایران می‌باشند.
اسکودا در کشورمان به عنوان مرکز تشکل غیر دولتی از جانب کانون های وکلای سراسر کشور به فعالیت می پردازد. آغاز و ریشه این تشکل را باید در «مجمع وکلا» دانست که با دستور احمد شاه قاجار شکل گرفت که این امر نشان می‌دهد قدمت این نهاد صنفی به عصر قاجار بر می‌گردد و این نهاد دارای تاریخ و ریشه است، از سوی دیگر موجودیت این مجمع حکایت از این می‌کند که این احساس در گذشته نیز وجود داشته. ضرورت ایجاد یک نهاد صنفی برای وکلا محسوس بوده است، هر چند که در آن دوران پروانه وکالت را حکومت و نه این مجمع صادر می‌کرده است، کمی پس از آن نیز در ۱۳۱۵، ما به یک انسجام قانونی رسیدیم و این ایجاد به عنوان یک اتحادیه رسمیت یافت هر چند که در آن دوران نیز پروانه وکالت از سوی دادگستری به عنوان یک رکن حاکمیتی صادر می‌شده است، این مسیر ادامه پیدا کرد تا سال ۱۳۳۱، در دولت ملی مرحوم مصدق که شکل و شرایط تازه‌یی پدید آمد که طلایه آن را در رسمیت یافتن کانون وکلای دادگستری و لایحه استقلال وکالت دادگستری دید که طی آن ایام به همان نهاد سابق (مجمع وکلا) وصف استقلال افزوده شد و عملا به یک نهاد مستقل مدنی تبدیل شد. اما جالب توجه است که حتی هم‌اکنون نیز که هر گاه می‌خواهند صحبت از تاریخ و ریشه کانون وکلا بکنند، به لایحه ۱۳۳۱دولت ملی مرحوم مصدق اشاره دارند با وجود اینکه قدمت این نهاد به دوران پیش از مرحوم مصدق و عصر قاجار بر می‌گشته است و خود لایحه ۱۳۳۱با لایحه ۱۳۳۳دولت بعد از کودتا نسخ شد، اما تاکید بر ریشه کانون وکلا در دولت ملی مرحوم مصدق نشانه از اهمیت موضوع برای جامعه حقوقی ایران و اصالت ملی این نهاد دارد.
 
 

تماس با ما

تماس با کانون وکلای دادگستری استان یزد


آدرس :بلوار امامزاده جعفر، خیابان مصلی، انتهای کوچه هتل کاروانسرای مشیر، دربند مشیر، پ 96

تلفن تماس : 4 – 36276300 - 035

دورنگار : 36261829-035

ایمیل : info@yazdbar.com