| |

  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 4 - 36276300 - 035
  • 36261829 - 035
  • 8913634763

اتوماسیون کانون

مجله کانون

مقالات حقوق جزا

اظهارنامه


وقتي مي خواهيم چيزي را بطور رسمي به کسي بگوئيم به نحوي که بعدا بتوانيم ثابت کنيم که متن مورد نظر را به او گفته ايم ، از اظهارنامه استفاده مي کنيم .
همچنين وقتي مي خواهيم چيزي را به کسي بدهيم و او حاضر نيست آن را بگيرد، آن را از طريق ارسال اظهارنامه به او تسليم مي کنيم.
البته بايد پذيرفت گاهي به موجب قانون، اظهارنامه در بعضي امور، لازم است. مانند حالتي که ما، يکي از ظهرنويسان (پشت نويسي) سفته يا چک هستيم . و اين سند وصول نشده که اگر چک باشد پس از مراجعه به بانک، بانک موصوف به دارنده آن يک گواهي مي دهد که در اصطلاح حقوقي مي گويند برگشت خورده است. و اگر سفته باشد طي تشريفات بانکي گواهي صادر مي شود و به دارنده آن تسليم مي شود که در اصطلاح حقوقي مي گويند واخواست شده است.
و کسي که ما سند را با ظهر نويسي به او داده ايم ، وجه آن را از ما مطالبه مي کند، در اين حالت ما هم بايد مراتب را به نفر قبل از خودمان اطلاع دهيم (يعني کسي که سند را به ما ارائه کرده است ) يا وقتي محلي را بطور امانت به کسي داده ايم و زماني که مي خواهيم پس بگيريم.
به موجب قانون جلوگيري از تصرف عدواني (مصوب سال 1352) اول بايد با اظهارنامه پس دادن ملک را از او بخواهيم و اگر پس از 10 روز پس نداد، يکماه فرصت خواهيم داشت که طرح شکايت تصرف عدواني نمائيم.
يا وقتي محل کسب را با سند عادي اجاره داده ايم و طرف مستاجر اجاره نمي پردازد بايد اجاره بها را با فرستادن اظهارنامه مطالبه نمائيم و اگر پرداخت نکرد براي تخليه، دعوي طرح نمائيم.
بهرحال توصيه اين است که جز در مواقع واقعا لازم از فرستادن اظهارنامه خودداري نمائيم . زيرا گاه ممکن است ارسال اظهارنامه موجبات هوشياري طرف مقابل شود و او نيز با تزوير، آماده مقابله به نفع خود باشد. بطور مثال:
با ارسال اظهارنامه طرف را هوشيار کرده و وي آماده دفاع مي شود و وي با اين و آن مشورت ميکند بطوري که اگر مشاورين طرف، افراد صالحي نباشند ممکن است اميد صلح دعوي از بين برود.
با ارسال اظهارنامه امتياز استفاده از عامل غافلگيري در دعوي را از دست مي دهد . مثلا اگر موضوع دعوي شما مطالبه وجه باشد و قصد داشته باشيم با صدور قرار < تامين خواسته> اموال او را توقيف کنيد، با وصول اظهارنامه اين فرصت را پيدا مي کند که اموال قابل دسترسي خود را از دسترس شما دور و پنهان کند.
ممکن است وقتي شخصا اظهارنامه را تهيه مي کنيد، به علت عدم تسلط به مسائل حقوقي، ضمن بيان مطلب خود، مواردي را هم اعلام و اظهار مي کنيد که جنبه اقرار داشته باشد و طرف از آنها استفاده کند و يا مطلبي بنويسيد که حقوق مطلق شما را بنحوي مقيد و محدود کند.
بالاخره ارسال اظهارنامه و اميد بستن به نتيجه ابلاغ آن باعث مي شود زمان و وقت را در انتظار نتيجه از دست بدهيد ، حال آنکه معمولا نتيجه مورد نظر حاصل و عايد نمي شود.

بد نيست که به مواد قانوني در خصوص اظهارنامه نگاهي بياندازيم:
ماده 156 قانون آئين دادرسي مدني چنين بيان ميکند:
هرکس مي تواند قبل از تقديم دادخواست، حق خود را به وسيله اظهارنامه از ديگري مطالبه نمايد، مشروط بر اينکه موعد مطالبه رسيده باشد. بطور کلي هرکس حق دارد اظهاراتي را که راجع به معاملات و تعهدات خود با ديگري است و بخواهد بطور رسمي به وي برساند ضمن اظهارنامه به طرف ابلاغ نمايد.
اظهارنامه توسط اداره ثبت، اسناد و دفتر دادگاه مي تواند از ابلاغ اظهارنامه هايي که حاوي مطالب خلاف اخلاق و خارج از نزاکت باشد، خودداري نمايند.
ماده 157 همين قانون چنين عنوان مي کند:
در صورتي که اظهارنامه مشعر (بيان) به تسليم چيزي يا وجه يا مال يا سندي از طرف اظهارکننده و مخاطب باشد بايد آن چيز يا وجه يا مال يا سند هنگام تسليم اظهارنامه به مرجع ابلاغ ، تحت نظر و حفاظت آن مرجع قرار گيرد، مگر آنکه طرفين هنگام تعهد، محل و ترتيب ديگري را تعيين کرده باشند. نقل از کتاب آيين نگارش حقوقي تاليف آقاي بهمن کشاورز

درباره ما

کانون وکلای دادگستری استان یزد

 

یزد –بلوار امامزاده جعفر (ع)- خیابان مصلی

کوچه هتل کاروان سرای مشیر -دربند مشیر - پلاک 96

کدپستی: 8913634763

 ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه 8:30 الی 15

                    پنج شنبه 8:30 الی 14

راه های تماس

راههای تماس با کانون وکلای دادگستری استان یزد

آدرس ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره تلفن تماس : 4 - 36276300 - 035

شماره فکس: 36261829 - 035
آدرس سایت : http://www.yazdbar.ir

کانال تلگرام: YazdBarir@